تازه های معماری

?متریال و مصالح نوین در دنیای معماری امروز?
می‌دانیم دنیا روزبه‌روز در حال پیشرفت است و هیچ‌چیزی در این دنیا دیگر وجود ندارد که دستخوش تغییراتی به‌واسطه پیشرفت تکنولوژی نشده باشد. بیشتر مصالح و متریال امروزی در صنعت ساخت‌وساز دقیقاً همان‌هایی هستند که درگذشته استفاده می‌شده‌اند و امروزه تکنولوژی بر روی آن‌ها دست گذاشته است و با شکلی نوین و کاربری‌های بیشتر برای استفاده عموم حاضرشده‌اند؛ اما در مطلب امروز می‌خواهیم به شما بگوییم که در دنیای مصالح و متریال نوین امروزی چه چیزهایی برای یک زندگی راحت‌تر تولیدشده است.

کاشی‌های حرارتی

تازه های معماری

این کاشی‌ها نسبت به حرارت از خود واکنش نشان می‌دهند. کاشی‌های حرارتی توسط شرکت Moving Color طراحی‌شده است. این نوع از کاشی‌ها در حالت عادی به رنگ سیاه هستند اما زمانی که درجه‌ای از حرارت به آن‌ها می‌خورد طیف‌های رنگی متفاوتی را تولید می‌کنند که آن‌هم به دلیل پتانسیل بالای حرارتی در آن‌ها است. از این نوع کاشی‌ها می‌توان در آشپزخانه، اتومبیل و لوازم‌خانگی و … استفاده کرد.

بتن خودترمیم شونده

تازه های معماری

بتن را همه به‌عنوان متریالی ترد و خشک می‌شناسیم که به‌سادگی دچار ترک‌های بسیاری می‌شود؛ اما مواد هوشمندی تولیدشده که به‌سادگی می‌تواند از درون خود را ترمیم کند. طراح این نوع از متریال با استفاده از کپسول میکروسکوپی و سیلیکات سدیم به این متریال جدید دست‌یافته که در آن سیلیکات سدیم زمانی که با بتن ترکیب می‌شود می‌تواند ترک‌های ایجادشده درون خود را به‌سادگی و به‌صورت خود به خودی بپوشاند؛ بنابراین در ساخت‌وساز بناها دیگر نیازی به تعویض و یا تعمیر بتن نخواهد بود.

سیمان‌های جذب‌کننده کربن

فکر کنید سیمانی تولید شود که قادر به جذب CO2 موجود در هوا باشد! جالب است بدانید که سالانه مبلغ هنگفتی برای سیمان هزینه می‌شود که این سیمان‌ها حدود ۵ درصد از کربنی که در هوا وجود دارد را تولید می‌کنند؛ اما امروزه طراحان توانسته‌اند نمونه‌ای از متریال را طراحی کنند که CO2 موجود در هوا را جذب کرده و می‌تواند یکی از منابع عالی در کاهش گازهای گلخانه‌ای بشمار برود.

Flexicomb

تازه های معماری

فلکسیکومب محصولی است که از نی های آشامیدنی تولیدشده که توسط آن‌ها می‌توان یک‌شکل شفاف به‌عنوان یک روشنایی تولید کرد. فلکسیکومب ها محصولاتی انعطاف‌پذیر بوده و می‌توان آن‌ها را شبیه به الگوهای لانه‌زنبوری شکل داد.

شیشه‌های جنبشی

در شیشه‌های جنبشی، سیلیکون در بافت شیشه بکار برده شده که با استفاده از محرک‌های الکتریکی فعال می‌شوند، نتیجه این فعال شدن منجر به جذب CO2 محیط شده که همین امر می‌تواند به تنفس افراد خانه کمک بسزایی کند.

بتن اسفنجی

تازه های معماری

بتن‌های اسفنجی نوعی از بتن هستند که در آن‌ها از مخلوط شن، سیمان و آب و ماسه به‌اندازه‌ای کم استفاده می‌شود. این نوع بتن در خود دارای فضاهایی خالی است که منجر به عبور آب می‌شود.

?>